background
btn w3c space
btn pdf btn_flash space
btn_rectblue btn_rectgreen btn_rectred space btn_txtsizenormal btn_txtsizesmaller btn_txtsizebigger close
 spacer Bahasa Malaysia | English  spacer Selasa, 28 Februari 2017 07:05 AM  spacer
logo
Yang di-Pertua Dewan Rakyat

Yang di-Pertua Dewan Rakyat boleh dipilih di kalangan ahli-ahli Dewan Rakyat ataupun bukan di kalangan ahli-ahli Dewan Rakyat yang mempunyai kelayakan untuk dipilih menjadi Yang di-Pertua Dewan Rakyat.
 

Fungsi-fungsi Yang di-Pertua secara amnya adalah:-

  • bertanggungjawab mengawasi perjalanan mesyuarat supaya berjalan dengan lancar
  • memastikan perbahasan mematuhi Peraturan-peraturan Majlis Mesyuarat Dewan Rakyat.
  • membuat keputusan dan tafsiran mengenai Peraturan-peraturan Mesyuarat sekiranya berlaku pertikaian.


Secara amnya, Yang di-Pertua Dewan Rakyat boleh melepaskan jawatannya dan hendaklah mengosongkan jawatan tersebut sekiranya:-

  • Dewan Rakyat mula bersidang selepas pilihan raya
  • berhenti menjadi ahli Dewan Rakyat jika beliau ahli Dewan yang dipilih
  • Jika pada bila-bila masa Dewan Rakyat membuat ketetapan untuk Yang di-Pertua mengosongkan jawatan tersebut


Yang di-Pertua Dewan Rakyat sekarang ialah YB TAN SRI DATUK SERI PANGLIMA PANDIKAR AMIN HAJI MULIA (28 April 2008 hingga kini).

 

Senarai Yang di-Pertua Dewan Rakyat


YB Tan Sri Datuk Seri Panglima Pandikar Amin Haji Mulia
​28.04.2008 - kini
 
YB Tan Sri Dato' Seri Diraja Ramli bin Ngah Talib
​22.11.2004 - 27.04.2008
 
Y. A. Bhg. Tun Dato' Seri Dr. Mohamed Zahir bin Haji Ismail
14.06.1982 - 14.10.2004
         

YB Tan Sri Datuk Dr Syed Nasir bin Ismail
​09.01.1978 - 16.03.1982
 
YB Tan Sri Datuk Haji Nik Ahmad Kamil Haji Nik Mahmood
​04.11.1974 - 19.12.1977 
 
YB Tan Sri Dato' Chok Mohamad Yusuf bin Sheikh Abdul Rahman
​25.11.1964 - 03.11.1974
         

 
YB Dato' Syed Esa bin Alwee
18.05.1964 - 24.11.1964

 


YB Dato' Haji Mohamad Noah bin Omar
11.09.1959 - 17.05.1964

   

 

Kemaskini Terakhir pada: 5 April 2016  Spacer | Spacer Hits: 65678
 Spacer
Ikuti Kami

Facebook ParlimenRSS

Hubungi Kami


Parlimen Malaysia,
Bangunan Parlimen,
50680, Kuala Lumpur.

Tel : +(603) 2072 1955 /
      +(603) 2601 7222
Faks : +(603) 2072 7436

Emel :

Pengunjung Portal:
Semasa:4
Hari Ini:1042
Minggu Ini:5830
Bulan Ini:126451
Tahun Ini:228162
Tahun Lepas:1047021
Keseluruhan:13212919
Sejak:2009
Kemaskini Terakhir pada: 23/02/2017.
Paparan menarik, 1024 x 768 dengan Mozilla Firefox 3+, Google Chrome 5+ and Internet Explorer 8+.
2017 © Hakcipta Terpelihara Parlimen Malaysia
Halaman dijana dalam 0.253 saat
Versi Paparan Penuh