background
btn w3c space
btn pdf btn_flash space
btn_rectblue btn_rectgreen btn_rectred space btn_txtsizenormal btn_txtsizesmaller btn_txtsizebigger close
 spacer Bahasa Malaysia | English  spacer Sabtu, 25 Mac 2017 12:10 PM  spacer
logo
Yang di-Pertua Dewan Negara

Pengerusi Dewan Negara digelar Yang di-Pertua Dewan Negara. Yang di-Pertua mestilah juga seorang ahli Dewan Negara. Yang di-Pertua Dewan Negara dibantu oleh seorang Timbalan yang hendaklah juga seorang ahli Dewan Negara.
 

Tugas-tugas Yang di-Pertua Dewan Negara adalah seperti berikut:-

  • bertanggungjawab mengawasi perjalanan mesyuarat supaya berjalan dengan licin;
  • memastikan perbahasan ada berkaitan dengan perkara yang dibahaskan; dan
  • membuat keputusan mengenai Peraturan-peraturan Mesyuarat sekiranya berlaku perbalahan.


Yang di-Pertua dan Timbalan Yang di-Pertua melepaskan jawatan setelah tempoh keahlian di Dewan Negara tamat.


Seorang Ahli Dewan Undangan Negeri (ADUN) yang akan memegang jawatan sebagai Yang di-Pertua Dewan Negara hendaklah melepaskan kerusi Dewan Undangan Negeri sekiranya ingin menjawat jawatan Yang di-Pertua Dewan Negara.


Yang di-Pertua Dewan Negara sekarang ialah YB Senator Dato' Sri SA. Vigneswaran.
 

Senarai Yang di-Pertua Dewan Negara
 

   
  YB Senator Dato' Sri SA. Vigneswaran  
  26.04.2016 - Kini  
       
YB  Senator Tan Sri
Abu Zahar Ujang
YB Senator Dato' Ir. 
Wong Foon Meng
YB Senator Tan Sri Dato' Seri Dr. Abdul Hamid Pawanteh YB Senator Tan Sri Dato' Michael Chen Wing Sum
26.04.2010 - 25.04.2016 07.07.2009 - 12.04.2010 07.07.2003 - 06.07.2009 07.12.2000 - 11.04.2003
       
YB Senator Tan Sri Dato' Haji
Mohamad bin Ya'acob
YB Senator Dato'
Adam bin Kadir
YB Senator Tan Sri Dato' Vadiveloo s/o Govindasamy YB Senator Tan Sri Dato'
Chan Choong Tak
10.12.1996 - 05.12.2000  13.06.1995 - 30.11.1996 13.04.1992 - 12.06.1995 17.12.1990 - 31.03.1992
       
YB Senator Tan Sri Datuk Abang Haji Ahmad Urai bin Datuk Hakim Abang Haji Mohideen YB Senator Tan Sri Datuk Benedict Stephens YB Senator Tan Sri
Ismail Khan
Y. A. Bhg. Senator Tun Datuk Haji Omar Yoke Lin Ong
 
11.07.1988 - 09.07.1990 15.04.1985 - 11.04.1988 05.01.1981 - 13.04.1985 23.02.1973 - 31.12.1980
       
YB Senator Tan Sri Haji Abdul Hamid
Khan bin Haji Sakhawat
Ali Khan
YB Senator Dato' Haji Mohamad Noah bin Omar YB Senator Tuan Syed Sheh bin Syed Hassan Barakhah YB Senator Dato' Haji Abdul Rahman b. Mohamed Yassin
20.02.1971 - 22.02.1973 24.02.1969 - 28.07.1970 27.01.1969 - 05.02.1969 11.09.1959 - 31.12.1968

 

 

 

 

Kemaskini Terakhir pada: 23 Ogos 2016  Spacer | Spacer Hits: 69260
 Spacer
Ikuti Kami

Facebook ParlimenRSS

Hubungi Kami


Parlimen Malaysia,
Bangunan Parlimen,
50680, Kuala Lumpur.

Tel : +(603) 2072 1955 /
      +(603) 2601 7222
Faks : +(603) 2072 7436

Emel :

Pengunjung Portal:
Semasa:2
Hari Ini:2586
Minggu Ini:36279
Bulan Ini:139062
Tahun Ini:370895
Tahun Lepas:1047021
Keseluruhan:13355652
Sejak:2009
Kemaskini Terakhir pada: 24/03/2017.
Paparan menarik, 1024 x 768 dengan Mozilla Firefox 3+, Google Chrome 5+ and Internet Explorer 8+.
2017 © Hakcipta Terpelihara Parlimen Malaysia
Halaman dijana dalam 0.279 saat
Versi Paparan Penuh